TERMINOLOGIA

Porady dotyczące cięcia

Rozwiedzenie jest to wygięcie i wychylenie zębów taśmy, w celu zapewnienia przejścia przez materiał części nośnej taśmy i zębów. Poniżej prezentowane są różne typy rozwiedzenia:

Rozwiedzenie typu „Grabie” – lewy-prawy-prosty

W rozwiedzeniu typu „grabie”, jeden ząb jest wychylony na lewo, jeden ząb na prawo, a jeden ząb (grabie) jest nie rozwiedziony. Tego typu rozwiedzenie, jest stosowane w większości pił o stałej podziałce oraz regularnym i hakowym kształcie zęba. Jest ono również stosowane do cięcia konturowego i frykcyjnego na pionowych maszynach.

Rozwiedzenie typu Combo

W ustawieniu typu Combo używane w uzębieniach o zmiennej podziałce„grabiowy” (nie rozwiedziony) ząb następuje w sekwencji po zębie rozwiedzionym w lewo, w prawo, w lewo, w prawo. Sekwencja taka powtarza się , zawsze zaczynając i kończąc największym zębem. Rozwiedzenie tego typu stosuje się w piłach ze zmienną podziałką.

TPI (Teeth Per Inch) – ilość zębów na cal

Ilość zębów na cal (TPI) określa podziałkę ostrza i może różnić się od poniżej 1 do 24 TPI.

Cienkościenne przedmioty, takie jak przewody, rury, blachy, itp., wymagają drobnych zębów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia zębów lub zniszczeń.

Duże przekroje powinny być cięte piłą o zgrubniejszej podziałce, czyli z mniejszą ilością zębów na cal. Im mniej zębów zaangażowanych do obrabianego przedmiotu, tym wyższa przepustowość cięcia. To dlatego, że zdolność penetracji każdego zęba jest większa, gdy siła nacisku jest rozdzielana na mniejszą liczbę zębów. Zgrubna podziałka (mała ilość zębów na cal) zwiększa wydajność, poprzez dużą przestrzeń międzyzębną. Miękkie materiały, takie jak aluminium i brąz, wymagają dużej przestrzeni międzyzębnej. Zgrubna podziałka zapobiega nawarstwianiu się wiórów i zapełnianiu przestrzeni międzyzębnej, co może wpłynąć negatywnie na proces cięcia i uszkodzić piłę.

Porady dotyczące cięcia

Maszyna

Sprawdzaj często:

 • działanie szczotki czyszczącej,
 • zużycie i ustawienie prowadnic,
 • napięcie taśmy tensometrem,
 • prędkość taśmy tachometrem,
 • stężenie płynu chłodzącego refraktometrem.

Chłodziwo

Chłodziwo smaruje, chłodzi i usuwa wióry ze strefy cięcia.

Ważne jest, aby:

 • używać dobrego chłodziwa,
 • użyć zalecanego stężenia chłodziwa,
 • upewnić się, że chłodziwo dociera do strefy cięcia obficie pod niewielkim ciśnieniem.

Przedmiot obrabiany

 • Należy upewnić się, że obrabiany element jest solidnie zamocowany tak, aby nie poruszył się w trakcie cięcia.
 • Nie należy ciąć detali uszkodzonych zdeformowanych.

Osłona zębów

Należy pozostawić osłonę zębów na ostrzu, dopóki nie zostanie ono zamontowane na urządzeniu, aby uniknąć przedwczesnego wyłamania wierzchołków zębów.

Docieranie

W celu uzyskania maksymalnej trwałości ostrza piły należy stosować zalecane prędkości, ale przez pierwsze 10 min. cięcia należy zmniejszyć posuw o 1/3-1/2 wartości. Przez następne 10 minut należy stopniowo zwiększać posuw, aż do osiągnięcia zalecanych wartości.

Posuw a Wygląd Wiórów

Istotne jest, aby każdy ząb piły produkował wiór o odpowiedniej grubości. Wpływ na to ma właściwy dobór podziałki uzębienia, prędkości taśmy oraz posuwu. Zacznij od wybrania odpowiedniej podziałki uzębienia z diagramów ze strony 6, a następnie ustaw szybkość taśmy zgodnie ze schematem na stronie 7. Możesz teraz ustawić właściwy posuw, poprzez sprawdzenie wiórów, które wytwarza brzeszczot podczas cięcia. Wykorzystaj zdjęcia (poniżej) i dostosuj odpowiednio posuw lub prędkość taśmy.

W celu uzyskania większej ilości informacji na temat parametrów skrawania, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Bahco, który pomoże Ci dobrać odpowiednie parametry cięcia dla konkretnych zastosowań.

 1. Cienkie, drobne wióry - zwiększ posuw lub zmniejsz prędkość taśmy.
 2. Luźno skręcone wióry - prawidłowe parametry cięcia.
 3. Grube lub przypalone, granatowe wióry - zbyt duży posuw, zmniejsz posuw lub zwiększ prędkość taśmy.

PORADY